Sebamed Deo Frisch and Sensitive Incelemesi

Sebamed Deo Frische and Sensitive

Bugün çok uzun zamandır her gün kullandığım Sebamed Deodorantlar hakkında yorumlarımı paylaşıcam. Eskiden Nivea, Rexona, Fa vs. gibi herkesin kullandığı deodorantlardan kullanıyordum. Fakat su yazımda bahsettiğim gül hastalığından sonra doktorum ve hemşireler bana deodorant kullanmayı yasakladılar. Saka değil, kullanmayacaksın dediler. Ama gelin görün ki insan terliyor. Ben de terleyerek etrafımdaki herkesi kaybedeceğime bari orta yolu bulayım ve daha az zararlı bir deodorant kullanayım dedim =P Deodorantların içindeki zararlı maddelerin kansere ve daha bir çok cilt hastalıklarına yol açtığı zaten sürekli gündemde olan bir konu.

Bunun üzerine Sebamed'in cam şişede olan deodorantlarını kullanmaya başladım. O zaman bu spreyler yoktu muhtemelen Turkiye'de, hiç görmemiştim. 6-7 ay önce Migrosta Sebamed'in bildiğimiz sprey deodorantlarından bulunca hemen aldım. Performans olarak daha iyi olduklarını söyleyebilirim.

Alüminyum tuzu, alkol, boya ya da koruyucu içermiyor.

Ter kokusunu önlemeleri açısından kesinlikle frisch'i sensitive'e tercih ederim. Ama ikisi de Dove, Nivea vs. kadar etkili değil.

Fiyatı 20 tl. Yani normal bir deodoranttan 2 kat daha pahalı.
Peki hem daha pahalı hem de terlemeyi sıradan deodorantlar kadar etkili şekilde engellemiyorsa neden bunları kullanıyorum? Çünkü aluminyum ve paraben cilt kanserine ve başka hastalıklara yol açıyor. İnternette aluminium chlorohydrate ile kanser arasında ilişki üzerine yazıları araştırabilirsiniz. Bunun hakkında hem "henüz yeterli kanıt bulunmadı, yapılan araştırmalarda alüminyumun çok az bir oranının cilt tarafından emildiği saptandı" gibi sonuçlar var, hem de "deodorantlardaki alüminyum kansere sebep oluyor, kanserli dokularda alüminyuma rastlanıyor" diyenler var. Bir donem paraben için de böyle ikilikler vardı. Risk alıp hangi araştırmanın doğru olduğunu test etmicem. İçinde az kimyasal olan deodorantları kullanmaya devam edicem.

Share:

0 yorum