Benefit Go Tropi Coral Set and Swatches: Coralista Blush, Cha Cha Tint, High Beam, Coralista Lip Gloss

<<< for English please scroll down>>>


En en en en favori setlerimden biri bu Benefit in Go Tropi Coral'ı. Özellikle yaz aylarında içindeki bütün ürünleri sık sık kullanıyorum- ki bu nadir bir durum. Setin fiyatı 70 lira civarındaydı, içindeki ürünlerin miktarlarını ve kalitelerini dikkate alınca bence çok uygun. Diğerlerinden de almayı düşünüyorum ^^
This is one of my all time favourite sets as I use all the products in it, especially in the summer time, which is a rare thing to do for me. I think it is definitely worth the money when you think about the quality of the products in it.
Benefit in Go Tropi Coral inside

Paketin içinden cha cha tint, high beam, coralista allık ve coralista lipgloss çıkıyor.
The products in the set are: cha cha tint, high beam, coralista blush and coralista lip gloss.
Benefit in Go Tropi Coral blush

Coralista allık açık tenli insanlar için kesinlikle tavsiye edebileceğim bir ürün. İnanılmaz güzel ve kullandığım diğer hiçbir allıkla kıyaslayamayacağım bir sonuç veriyor. Bu paketteki biterse yenisini alacağım tek allık bu olsa gerek. 

Coralista blush is something I would definitely recommend to those who have fair skin. It is amazing, and I cannot compare it to any other products in my collection. If I can ever finish it, I will repurchase it.


Normalde asla lip gloss kullanmayan biri olmama rağmen bunu yanımdan ayırmıyorum. Çok tatlı bir rengi var (swatch aşağıda).  Tabiki uzun süre kalmıyor ve sürekli yenilenmesi gerekiyor ama dudakta birikip tuhaf bir hal almadığı ve çok yapış yapış olmadığı için seviyorum.

I dont use lipgloss normally, but this one has its place in my bag. It has a really lovely colour as you can see from the swatch below. Of course it doesnt last long on the lips, and has to be re applied, but when you do so it does not turn into a weird texture and it is not very sticky so I like it.


Bu tintlerde kesinlikle ilk olarak belirtmem gereken şey asla herhangi bir krem ürün gibi nokta nokta uygulayıp zaman geçirmeyin ve hemen sürüp dağıtın, çünkü anında tene yapışıyor ve dağıtsanız da nokta halinde iz kalıyor. Bunun dışında çok güzel çok kalıcı ürünler. Cha cha tint in üzerine coralista yı uygulayabiliyorum, ya da tek başına kullanıyorum. Asla bitirebileceğimi düşünmüyorum ama bir gün biterlerse yeni tam boyunu almak yerine böyle bir set içinde küçük boyunu almayı tercih ederim.

One thing I want to state first about these tints is that do not apply them like any other cream product. Do not dot them on your cheeks and blend later, apply and blend immediately, otherwise even though you can blend it, the dots will stay there. So apply an blend. They stay for a LONG time. I can apply coralista over it, or just itself. I dont think I will ever get through these but if I ever do so, I would buy another set like this which has the mini versions instead of buying them full size.


Kutunun içindekileri bitirdikten sonra çıkarıp mücevher vs kutusu olarak da kullanabiliyorsunuz.
Once you are done with the ingredients of the box, you can use it for jewellery etc.

High beam (solda) cha cha tint (sağda)
High beam (left) cha cha tint (right)
High beam (solda) cha cha tint (sağda)
High beam (left) cha cha tint (right)
Coralista blushCoralista Lipgloss

Share:

0 yorum