Mac Twist of Tartan Eyeshadow Set & Swatches

<<<For English, please scroll down>>>

Bu set de Mac'in Tartan Tale koleksiyonundan. Renklerini çok beğendiğim için aldım fakat günlük kullanmıyorum, daha çok özel biryerlere giderken kullanıyorum çünkü alt sıradaki renkler koyu ve üstte ortadaki renk de gündüz için biraz fazla. Onun dışında yeşille kirli beyazı kullanmak da aklıma gelmiyor açıkçası ama en baştaki renk günlük kullanım için süper olur bu paleti daha el altında tutmalıyım =)

Mac'in çeşitli koleksiyonlarından/CCO'lardan aldığım far setlerini sık sık yayınlamaya çalışacağım, renklerin adlarını ve ne sıklıkla kullandığımı da belirticem.

I got this set from Mac's Tartan Tale collection as I loved the colours, but I dont use it on daily basis because most of the colours are not suitable for a daytime look but I like the first colour which would be good as an overall base colour. I will go on posting about several eyeshadow palettes that I got from Mac/CCO, the colours they include and how I use them.


Swatches: left to right: Lady's Prance, Rolled Gold, High Spirits, Vainglorious, Set to Dance, Bows& Curtseys
Swatches: left to right: Lady's Prance, Rolled Gold, High Spirits, Vainglorious, Set to Dance, Bows& Curtseys
soldan sağa: Lady's Prance, Rolled Gold, High Spirits, Vainglorious, Set to Dance, Bows& Curtseys

Gördüğünüz gibi renklerin hepsi pigmentli (bows & curtseys hariç)  ve oldukça kolay dağıtılıyor (set to dance ve bows & curtseys hariç). Yani bows and curtseys için bu paletin en zayıf halkası diyebilirim =P Özellikle Rolled Gold ve High Spirits favorim, 3. sıraya da Vainglorious'u koyabilirim. Bunları hep göz kapağının dışına doğru sürüp taban rengine karıştırarak sürüyorum. Yani ortayı aydınlık bırakıp kenarlara doğru koyultmuş oluyorum. Tabiki istediğiniz rengi tamamen de sürebilirsiniz ama bence buna uygun renkler sadece Lady's Prance ve High Spirit olabilir.

As you can see, all the colours are pigmented but Bow's and Curtseys, and they all blend easily -apart from Bows & Curtseys again-. So I can say taht Bows & Curtseys is the weakest link of this palette :D My favourite colours from this palette are  Rolled Gold and High Spirits and Vainglorious. I use them on the outer corner of my eyes to make it darker towards the end. Of course you can use any of these colours as an overall eyeshadow but in my opinion, only Lady's Prance and Highspirits are suitabl for that.


Bu da dıştan nasıl görüldüğü, zaten Tartan Tale'in dış görüntüsüne hastaydım!
And this is how it looks, I was in love with Tartan Tale's packaging!

Share:

0 yorum