MAC Dark Heraldry Face Kit

<<<For English, please scroll down>>>
 
Bu paleti CCO'dan yaklaşık bir sene önce almıştım. Mac'in Tartan Tale koleksiyonundan, içinde beauty powder ve iki allık olan bir palet. Aslında aldığımda beauty powder olduğunu bilmiyordum, internette hakkındaki yorumları araştırırken üzerindeki kapağı kaydırınca altından çıktığını gördüm, hoş bir süpriz oldu.Solda MAC Dame, sağda MAC Plum Foolery. İkisi de ayrı ayrı da beğendiğim ve almak istediğim allıklardı zaten .
MAC Dame on the left, MAC Plum Foolery on the right
MAC Oh So Fair Beauty PowderDame & Plum FooleryDame & Plum Foolery

Dame & Plum Foolery  & Oh So Fair (bottom)


Çok sevdiğim ve sık kullandığım bir palet, iyi ki almışım diyorum. Hala CCO'larda satılıyorsa ve içindekilerden ayrı ayrı elinizde yoksa alınmasında fayda var. Zaten Tartan Tale koleksiyonunun tasarımı da çok şık.

I bought this face kit apprx. a year ago from CCO, and have been using it since then. This kit consists of 2 blushes and one beauty powder. I didn't know that the beauty powder existed at the bottom of the kit, I figured it out when I was looking for the comments about this product. It was a nice surprise. The blushes are Dame and Plum Foolery, both of which I love and had wanted to buy separately before I bought this palette. For the beauty powder, there is not much to say as I cant see its colour on my face UNLESS I apply it with a VERY dense brush and build up, which I dont prefer :D So I sometimes use it all over my cheeks to give a hint of colour (as a base). If you don't have these two blushes, I highly recommend it for people with fair skin like me. They both look amazing. And the packaging is also very cute <3.
Share:

0 yorum