Urban Decay Naked Palette

<<< For English, please scroll down >>>

Bu palet hakkında yazmayan kalmadı, ben de sonunda aldım. Gerçekten gördüğüm en en en güzel paletlerden biri. Bütün renkleri henüz kullanmadım ama bu paletle yüzlerce değişik göz makyajı yapılabilir. Fiyatı da kalitesine oranla gerçekten pahalı değil, farlar inanılmaz pigmentli. 
 Bu palet hakkında bir sürü yazı ve yorum okumama rağmen ancak elime geçtiğinde fark ettiğim bir durum oldu: palet süet <3. Yanında da gördüğünüz gibi Primer Potion Original var.
Arkasında yine içindeki renklerin isimleri ve içerikleri yazıyor. Paletin içinden bir de fırça çıkıyor. Bu fırçadan umutluydum aslında ama oldukça sert çıktı sadece base rengi uygulamak için kullanıyorum. Yine de hiç yoktan iyidir :D


 Renkler soldan sağa: Virgin, Sin, Naked, SideCar, Buck, Hald Baked, Smog, Darkhorse, Toasted, Hustle, Creep, Gunmetal. Hepsi gerçekten harika. Paletin üzerinde de küçük bir aynası var.
.

I couldn't resist this palette when Urban Decay started 20% discount for Friends and Family Sale. I don't want to comment elaborately, because there's not much to say. The colour combination is amazing, all the colours are highly pigmented, easy to apply. It is possible to create 100s of different eye makeup with this palette, it is really perfect for people who travel a lot.
The only thing that shocked me when I first received the palette -although I've read many comments on it before I bought it- was that it is suede. The package is just lovely. It also has Primer Potion in Orijinal and an eyeshadow brush. I had high expectations from this brush but it turns out to be really stiff so I only use it to apply base shadow.
The colours from left to right: Virgin, Sin, Naked, SideCar, Buck, Hald Baked, Smog, Darkhorse, Toasted, Hustle, Creep, Gunmetal.

Share:

0 yorum